* *
Congress
*
*

Congress Daily News Archive

ITF translations available: Español, Français

Google free translation: Italiano, Norske, Português, Türk, 中国的, 한국의, Bahasa Melayu, ภาษาไทย, हिंदी, اردو, தமிழ், Kiswahili, Deutsch, Svenska, Русский, العربية

Election results

8 August 2006

The composition of ITF sectional committees following elections at this Congress:

Civil Aviation Section Committee
Chair: Carla Winkler, IAMAW, US
Vice Chair: Brendan Gold, TGWU, UK
Women’s Representative: Wadha Da’abis, GTUWATT, Jordan
Section Committee: Jose de Alencar, SINA, Brazil; Steffen Kuehhirt, Ver.di, Germany; Lars Erik Lilleodegard, Fellesforbundet, Norway; Mustafar Maarof, MASEU, Malaysia; Guy Maclean, FAAA, Australia; Josef Maurer, OSD, Czech Republic
The conference further unanimously approved the membership in the committee of one representative per region and one representative per industrial subsection, as elected by the relevant regional or industrial bodies of the Civil Aviation Section.

Dockers’ Section Committee
Chair: Paddy Crumlin, MUA, Australia
1st Vice Chair: Lars Lindgren, ST, Sweden
2nd Vice Chair: John Bowers, ILA, US
Women’s Representative: Myriam Chaffart, ACV Transcom, Belgium
Section Committee: Niek Stam, FNV Bondgenten, Netherlands; Marc Loridan, BTB, Belgium; Mike Gibbons, TGWU, UK; Francisco Rivas, FTCM-UGT, Spain; Aleksejs Holodnuks, UTAF, Latvia; PMM Haneef, CPSA, India; Ameer Hamzah, SPWU, Singapore; Terry Ryan, MUNZ, New Zealand; Kenji Yasuda, Zenkoku-Kowan, Japan; Kodjo Deakissim, Syntrapal, Togo; Veronica Mesatywa, Satawu, South Africa; Alvin Sinclair, BITU, Jamaica; Jorge Cocchia, Seamara, Argentina; Gerald Owens, ILA, US; Tom Dufresne, ILWU, Canada; Said El-Hairech, USUMTT, Morocco

Fisheries Section Committee
Chair: Johnny Hansen, NSU, Norway
Vice Chair: Isaac Impraim, NUSG, Ghana
Vice Chair: Suezo Kondo, JSU, Japan
Vice Chair: Mario Morato, SOMU, Argentina
Women’s Liaison Representative: Elena Rodríguez, FETTC-UGT, Spain

Inland Navigation Section Committee
Chair: Nick Bramley, Unia, Switzerland
Vice Chair: Sukkur Mahmud, BIWTCWU, Bangladesh
Vice Chair: Josiah Horsfall, MWUN, Nigeria
Vice Chair: Juan Carlos Pucci, CPOFPCM, Argentina
Women’s Representative: Lucy Lamers, FNV-Bondgenoten, Netherlands

Railway Workers’ Section Steering Committee
Chair: Øystein Aslaksen, NL, Norway
Vice-Chairs: Didier Le Reste, CGT Cheminots, France; C A Rajasridhar, AIRF, India; Julio Sosa, La Fraternidad, Argentina
Women’s Representative: Jane Barrett, Satawu, South Africa

Road Transport Workers’ Section Steering Committee
Chair: Martin Mayer, TGWU, UK
Vice-Chair (Passenger): Asbjorn Wahl, NK, Norway
Vice-Chair (Goods): Abner Ramakgolo, Satawu, South Africa
Women’s Representative: Kathy Landy, BIU, Bermuda
Africa Chair: Emmanuel Mensah, GTPCWU, Ghana
Africa Vice-Chairs: Farayi Makanda, TGWU, Zimbabwe; Bangoura Magbe, Fenatramp, Guinée Conakry    
Asia/Pacific Chair: (to be confirmed)
Asia/Pacific Vice-Chairs: Takayuki Takahashi, Unyu-Roren, Japan; KS Verma, INTWF, India; Tan Boon Toy, NTWU, Singapore
Europe Chair: Leif Rasmussen, 3F, Denmark
Europe Vice-Chairs: Juan Luís García Revuelta, CC.OO, Spain; Roberto Parrillo, ACV-Transcom, Belgium
North America Co-Chairs: Dave Tilley, CAW, Canada; C Thomas Keegel, IBT, US
Latin America Chair: Benito Bahena, ATM, Mexico
Latin America Vice-Chairs: Edivaldo da Silva, CNTTT, Brazil; Percio Duarte, USTT, Paraguay; Wilma Clement, BWU, Barbados
The Section Steering Committee also includes Chair(s) of Working Group(s) established by the section.

Seafarers’ Section Committee
Chair: Brian Orrell, Numast, UK
1st Vice Chair: Dave Heindel, SIU, USA
2nd Vice Chair: Gregorio Oca, AMOSUP, Philippines
Women’s Representative: Jacqueline Smith, NSU, Norway
African Region Chair: Abdulrahman Chande, TASU, Tanzania
African Region Vice Chairs: Mel J Djedje-Li, SYMICOM, Ivory Coast; Sadiq Adeola, NMN, Nigeria
Asia/Pacific Region Chair: Sakae Idemoto, JSU, Japan; Gregorio Oca, AMOSUP, Philippines; Abdulgani Serang, NUSI, India
Asia/Pacific Region Vice Chair: Helen McAra, NZMSG, New Zealand
ETF Maritime Transport Section Chair: Agis Tselentis, PNO, Greece
ETF Maritime Transport Section Vice Chairs: Dieter Benze, Ver.di, Germany; Jacek Cegielski, NSZZ, Poland
ETF Maritime Transport Section Advisors: Remo di Fiore, FIT-CISL, Italy; Tomas Abrahamsson, SEKO, Sweden
Latin America & Caribbean Region Chair: Severino Almeida, CONTTMAF, Brazil
Latin America & Caribbean Region Vice Chairs: Marcos Castro, CCUOMM, Argentina; Marilyn Chee-a-tow, ATGWU, Guyana; Pedro Bascunan, SOSS, Chile
North America Chair: Michel Desjardins, SIU, Canada
North America Vice Chairs: Bud Jacque, MEBA, United States; Rene Lioeanjie, SIU, United States

Tourism Services Section Committee
Section Chair: Hideaki Miyasaka,    Service-Rengo, Japan
Section Vice Chair: Bengt Olsson, HTF, Sweden
Section Women’s Liaison Representative: Katri Hook, Transport Workers’ Union, Finland
Section General Members (one seat not filled): Ma Chau, Taipei Travel Labour Union, Taiwan; Brigitta Paas, FNV, Netherlands

Fair Practices Committee Steering Group
S = Seafarers; D = Dockers
Chairs: Brian Orrell (S), Numast, UK; Paddy Crumlin (D), MUA, Australia
1st Vice Chairs: Dave Heindel (S), SIU, US; Lars Lindgren (D), ST, Sweden
2nd Vice Chairs: Gregorio Oca (S), Amosup, Philippines; John Bowers (D), ILA, US
African Regional Chairs: A.H. Chande (S), TSU, Tanzania; Kwebena Owusu Afriyie (D), TUC, Ghana
Asia/Pacific Regional Chairs: Sakae Idemoto (S), All-Japan Seamen’s Union, Japan; SR Kulkarni, Transport & Dockworkers’ Union, India
Latin American/Caribbean Regional Chairs: Severino Almeida Filho (S), Brazil; Mayo Uruguaio Machado, Brazil
North American Regional Chairs: Michel Desjardins (S), SIU, Canada; Robert McEllrath, ILWU (D), USA
European Regional Chair: Agis Tselentis (S), PNO, Greece
European Regional Vice Chair: Myriam Chaffart (D), ACV-Transcom, Belgium

Seafarers’ Representatives: Marcos Castro, CCUOMM, Argentina; Tim Brown, IOMMP, US; Remo Di Fiore, FIT-CISL, Italy; Tomas Abrahamsson, SEKO, Sweden; Igor Pavlov, SUR, Russia; Thomas Tay, SMOU, Singapore; Abdulgani Serang, NUSI, India; Ting Kam Yeung, HKSU, Hong Kong
Dockers’ Representatives: Randall Howard, Satawu, South Africa; Niek Stam, FNV, Netherlands; Manfred Rosenberg*, Verdi, Germany; Aleksejs Holodnuks, UTAF, Latvia; Bong Hong Choi, KFPTWU, Korea;
*substitute, Dieter Benze
Women’s Representatives: Jacqueline Smith (S), NSU, Norway; Myriam Chaffart (D), AVC-Transcom, Belgium

Urban Transport Committee
Chair: Guy Greivelding, FNCTTFEL
Vice Chairs: Frank Holm, Norsk Transportarbeideforbund, Norway; Robert Hayden, RTBU, Australia

Women’s Committee
Africa: Magbe Bangoura, Fenatramp.G, Guinea-Conakry; Susan Ayoyi, Dockworkers’ Union, Kenya; Christine Nkomo, ZARWU, Zimbabwe
Arab World: Kalthoum Barakallah, FNCFT, Tunisia
Asia/Pacific: Bhagyavathi Harinath, AIRF, India; Pasek Luh Krisna Dewi, KPI, Indonesia;
Lee Erh Wen, TTLU, Taiwan; Sue Virago, MUA, Australia
Europe: Liliane Debeche, CFDT, France; Barbara Ruthmann, Verdi, Germany; Diana Holland, TGWU, Great Britain; Ekaterina Yordanova, UTWSB, Bulgaria; Maria Antonia Martinez, CC.OO, Spain; Lena Moburg-Lindwall, ST, Sweden
Latin America & Caribbean: Marlene Ruza, FENTAC, Brazil; Ann Anderson, CCWU, Guyana; Rosa Hernandez, ATM, Mexico
North America: Anne Davidson, CAW, Canada; Carla Winkler, IAM, United States; Terri Mast, ILWU, United States




*
Related press

Press Area

*

Back to current news online stories


*
*
 
*
Congress Daily News
Congress NewsFeatures from Transport International Magazine*
 
Today at Congress
No meetings are scheduled for today.
Daily notices
*
 
*
*
Copyright © 2020 ITF
ITF House, 49-60 Borough Road, London SE1 1DR  |  +44 20 7403 2733   |  mail@itf.org.uk
Copyright © 2020 ITF
ITF House, 49-60 Borough Road, London SE1 1DR  |  +44 20 7403 2733   |  mail@itf.org.uk